başarı[1]

Başarı

Başarı göreceli bir kavram. Kişiden kişiye değişir başarının anlamı. Sevdiğim bir tanıma göre başarı; mutluluk, etkinlik, akışta olmak ve diğer insanların hayatına katkı sağlamak, farkındalık yaratmaktır. Ancak bence en kıymetlisi en önemlisi kendi hayatımıza ANLAM katmaktır.

Başarılı insanların ortak birtakım özellikleri var. Bunlar:

Başarı; mutluluk, etkinlik, akışta olmak ve diğer insanların hayatına bir anlam katmak bir farkındalık yaratmak ancak en önemlisi kendi hayatımıza ANLAM katmaktır.

Yetkinlik – yaptığın işi gerçekten iyi yapmak bu konuda öğrenebilecekleri kaynaklara ulaşmak, kendilerine en uygun yolu seçmek, güçlü yanlarını geliştirip kullanmak

Berraklık Belirginlik – kim olduklarını nerede durduklarını ve nereye gideceklerini bilirler

Cesaret – insan olmak korkular ve şüpheler demek. Korktuğunuz ve tüm cevapları bilmediğiniz zamanda bile sınırlarınızın ötesine geçebiliyorsanız bu başarıyı getirir

Adanmışlık – önleri kesilse, cesaretleri kırılsa bile hep bir adım ileri gitmeye adanmışlık

Zaman yönetimi – mutlu ve başarılı insanlar zamanlarını nasıl yöneteceklerini iyi bilirler. Zamanı en etkin şekilde kullanabilmek için önceliklerini doğru belirlerler ve en önemli işlerini önce bitirirler.

Değişim – hayatta hiçbir şey durağan değil. Değişmeyen tek şey değişim:) Başarılı insanların belirsizliklere karşı yüksek tolerans gücü vardır. Ve değişim süreçlerine iyi uyum sağlarlar. Sürekli öğrenmek ve gelişmek için büyük arzu duyarlar, bu da farkındalığı, bilgiyi ve bilgeliği getirir:)

Şefkat – gerçekten mutlu ve başarılı insanlar içtenlikle diğer insanları da önemserler, değer verirler. Başkalarına da kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa öyle davranırlar.

İlişkiler– hayatlarındaki ilişkilere büyük değer verirler. İlişkilerine öncelik verirler ve önem verdikleri ilişkilerini samimiyetle, içtenlikle, sabırla, affetme ve eğlence ile beslerler.

Samimiyet – yaptıkları her işte dürüst ve sağlamdırlar. Kendi düşüncelerini, beklentilerini ve davranışlarını iyi gözlemlerler.

Ve genellikle çevrelerinde onları destekleyen aileleri, arkadaşları, iş çevreleri, koçları vardır.

Önceki İçerik

Sonraki İçerik