degerli-taslar-2[1]

Değerli Taşlar

İnsanlığın varoluşundan beri “dışarıdan bir şey gelsin ve mucizevi bir şekilde beni düzeltsin, iyileştirsin, bana iyi gelsin, vs vs” dileği ve beklentisi de var. Bununla ilgili de pek çok arayış mevcut. Doğa bu arayışların en güzel kaynağı, pek çok sorunun cevabı. Aşağıda, yıllar önce bir proje kapsamında yazdığım bir yazı var. Doğanın içinden bir parça, doğal taşların nasıl belirli durumlarda bize destek olarak kullanılabileceğini anlatıyorum. Burada önemli olan destek olması, asla her derda deva değil, “taşı kullandım, iş tamam” hiç değil! Aşağıda yazdıklarım pek çok yurtdışı kaynaktan derlediğim öneriler. Esas olan bence sizin gönlünüze düşen, sizi çeken bir renk, bir taş, bir takı varsa onu alın ve kullanmaya başlayın. Hatta kullanmaya başlamadan önce, niyetiniz her neyse onu da taşınız avucunuzun içindeyken söyleyin yüksek sesle, sonra taşı kullanmaya başlayın.

Mindfulness pratikleri yapmaya ve yaptırmaya başladığımdan beri, neredeyse 10 yıl olmuş, pek çok araştırma okuyorum mindfulness ve bilim ile ilgili. İnsan beyni o kadar muhteşem ki, zihin o kadar harika ki, düşüncelerimiz ve inançlarımız hayatımızı şekillendiriyor. O zaman gönlünüzden geçen bir taşın size iyi geleceğini düşünüp buna inanıyorsanız, iyi gelme olasılığı çok yüksek demektirJ

Enerjinizi artırmak ister misiniz, kendinizi topraklamaya mı ihtiyacınız var veya dileklerinizi gerçekleştirebilmek için bir araç mı arıyorsunuz?

Taşların şifa veren enerjisinden faydalanmanız ve amacınıza uygun kullanabilmeniz için size birkaç küçük ipucu veriyoruz. Aşağıda kristallerde en sık bulunan şifa verici özellikler bulunuyor. Hiçbir değerli taşın sadece tek bir özelliği yok, pek çok şifa verici nitelikler bir taşta bulunabilir. Ancak bazı taşlar belirli alanlarda özellikle yardımcı ve etkili olmalarıyla tanınırlar. Bunlara ‘şifa uzmanları’ da diyebilirsiniz.

Çakra Dengeleme Kristalleri

Bütün şifa veren kristaller dengeleyici enerjiler içerir. Önemli olan, dengesizlik hissettiğiniz alanlarda hangi taşa ihtiyacınız olduğunu bilmenizdir. Bazı kristaller bütün çakralarda denge sağlarken, bir kısmı da özel bir çakraya odaklanır.

yeşim, kyanit, turmalin

Enerji Veren Kristaller

Her birimiz bazen enerjimizi artırmak için bir şeylere ihtiyaç duyarız. Zor zamanlarda bize yardımcı olması için enerji veren bir değerli taş kullanmak harika bir yol olabilir. Enerji veren kristalleri ihtiyaç duyduğunuzda, kısa surely kullanmanızda fayda var çünkü yüksek titreşimleri nedeniyle oldukça güçlü olabilirler. Ancak yorgun ya da güçsüz hissettiğinizde mucize işçileri gibi çalışırlar. Belki altınla birlikte kullanıp onların etkilerini biraz dizginleyebilirsiniz. Bu arada gece harika bir uyku uyuyabilmek için bu yüksek şarjlı taşları yatak odanızdan uzakta tutmak isteyebilirsiniz.

opal, topaz

Topraklayan Kristaller

Hepimiz üzerine basacağımız sağlam bir toprağa ihtiyaç duyarız. Topraklayan kristaller dağınıklığımızı, unutkanlığımızı ve bazen kendimizi kaybolmuş hissetmemizi engeller. Enerjimizi dengeler ve sağlamlaştırır.

kantaşı, mercan

Sevgi Kristalleri

Genellikle yumuşak ve sıcak bir enerji taşıdıkları için sevgi kristalleri olarak adlandırılırlar. Sevgiyi kendinize çekmenize yardımcı olabilirler, kendinizi sevmeyi öğrenmenize yardımcı olabilirler ve hem kendinize hem de başkalarına karşı şefkat duygularınızın çoğalmasını desteklerler.

pembe kuvars

 

Dileklerinizi Gerçekleştirmeye Yardımcı Olan Kristaller

Bu kristaller sanki sihirlidir. Gerçekten istediğiniz şeylere odaklanmanıza yardımcı olurlar. Bu kristaller ayrıca zihninizi pozitif şekilde yapılandırmanıza ve bu durumu korumanıza da yardımcı olurlar.

sitrin, kantaşı

Meditasyon Kristalleri

Bu kristaller meditasyon pratiğinizde daha kolay odaklanmanızı ve daha derin ve daha uzun sure meditasyonda kalabilmenize yardımcı olurlar.

Ametist, lapis, iyolit

Koruyucu Kristaller

Kristalleri enerji kalkanı veya koruyucu yardımcılar olarak kullanabiliriz. Aslında enerji kalkanı olarak kullanacağımız taşlar en iyi üzerimizde taşıdığımızda işe yarar.

florit, elmas, yeşim taşı

degerli-taslar-3-548x365[1]

Taşlar, fiziksel yapılarıyla canlılık verdikleri gibi, eşsiz şifa yetenekleriyle de bize yardımcı olurlar. Onarıcı özellikler taşıyan taşlar, enerjiyi yaymaktan çok toplayıp yoğunlaştırarak güçlendirme eğilimindedirler.

 • Taşlarla tedavi, kristallerin veya değerli taşların uygulanıp şifalanmaya yardımcı olmasıdır. Bu taşları takabiliriz veya üzerimizde taşıyabiliriz veya şifa titreşimlerini hissedebileceğimiz yakınlıkta bir mesafede tutabiliriz.
 • Sarı topaz ve sitrin soğuk ve karanlık günlerde kullanabileceğimiz harika şifa kaynaklarıdır. Güneşin enerjisini taşıyarak bizi depresif ruh halinden çıkartan enerji kaynağıdırlar.
 • Sıcak yaz günlerinde ise inci ve mercan bizi serinletir.
 • Değerli taşlar muhteşem hediyelerdir. Doğa ananın doğal şifacılarıdır. Bir kişiye kristal hediye etmek ona şifa sunmak ile eşdeğerdir. İçinden seçim yapabileceğimiz yüzlerce değerli taş var.
 • Bir inanışa göre kristaller ve değerli taşlar yaşamımıza tam da ihtiyaç duyduğumuz anda girerler ve bizi şifalandırırlar. Bu yüzden bize hediye edilen taşlar veya bir dükkâna girdiğimizde bizi kendisine çeken taş çok kıymetlidir. Çünkü tam da ihtiyaç duyduğumuz bilgi ve şifayı içerir.
 • PEMBE KUVARSYaşamdan zevk almaya ve dolu dolu yaşamı deneyimlemeye yardım eder. Kalbi yumuşatır, böylece duyguların gücü ve duyguların yaşam enerjisi akışı üzerindeki etkisi fark edilir ve daha esnek insan olmaya yardım eder. Özgüven duygusunu güçlendirir. Çevremizdeki güzelliklere olan duyarlılığımızı artırarak kasveti, umutsuzluğu atmaya yardımcı olur.Olumlama: yaşam benim için keyifli bir oyun.AMETISTRuhsal farkındalığı artırır. Bulunduğu çevredeki enerjiyi temizler, arıtır ve dönüştürür. Huzur verir. Rahatsızlık veren düşünceleri uzaklaştıran yatıştırıcı bir etkisi vardır.Olumlama: bir kimliğe bürünme gereksinimi duymuyorum.

  SITRIN

  Aklı ve sezgileri birleştirerek netlik kazandırır. Mantığı kullanmak gerektiğinde en uygun olanı ayırt etmeye yardım eder. Düşünce alışverişinde, yazımda ve sorunlara çözüm bulmada eşsiz bir zihin açıcıdır.

  Olumlama: düşünürüm, net iletişim kurarım ve varlığımla ilgili her bilgiyi birleştiririm.

  MERCAN

  Yargılamalardan uzak, atacağımız adımlarda kararlı olmamızı sağlar. Istediğimiz halde, onaylanmama korkusu ile cesaret edemediğimiz başlangıçlar için bizi yüreklendirir. Eleştiri ve zıtlaşma dolu ortamlardaki durumları bilinçli olarak atlatmamıza ve bizim için en doğru olan yola kararlılıkla devam etmemize yardımcı olur.

  Olumlama: yargılamalardan uzak durarak hem kendimin hem de başkalarının yaşam yolculuklarına saygı gösteriyorum.

degerli-taaslar-4[1]

FLUORIT

Ruhsal bir öğretmen gibi gelişimimize yardımcı olur. Negatif enerjilerden korur. İçinde bulunduğumuz anı hatırlatır. Hayrımıza olmayacak bir şeyi çok arzuladığımızda fluorit bu arzuları dizginler ve bizi şimdi ve buraya yoğunlaştırır. Geçmişin esaretinden ve etkilerinden kurtulmamıza yardımcı olur. Kendimizi düzensiz ve dağınık hissettiğimizde fluorit ile çalışmak bize dinginlik ve denge kazandırır.

Olumlama: kişisel arzu ve heveslerimden uzaklaşıp farkındalığımı artırıyorum.

YEŞIM

Kabul etmeyi öğretir. Huzur veren ve sakinleştiren bir enerjisi vardır. Zihni arındırmaya yardımcı olur. Böylece kararlı ve dengeli olmak kolaylaşır. Zihni dinginleştirerek meditasyonu kolaylaştırır. Herhangi bir disiplin çalışması sırasında, odaklanmayı kolaylaştırdığı için, harcanan çabanın azaltılmasına yardım eder.

Olumlama: bedenim, zihnim ve ruhum kusursuz bir denge içinde.

KIYANIT

Ruhsal şifaya yardımcı olur. Böylece fiziksel beden de şifalanır. Denge kurmamıza ve yaşama biçimimizle de bu dengeyi yansıtmamıza olanak sağlar.

Olumlama: fiziksel bedenim sonsuz sevgi ile dolu kutsal bir tapınaktır.

LAPIS

Gizemleri açtığı, kafa karışıklığını ve duygusal blokajları temizlediği düşünülür. Özellikle zor durumlarda problemin köküne inip sorunu çözme cesareti verir. Kararlı ve etkili enerjisiyle görmezden geldiğimiz olaylara bakmamızı sağlar.

Olumlama: deneyimlerimi kabullenerek gerçeği bulmaya çalışıyorum.

AYTAŞI

Duygularımızı kabullenmemize ve duygusal gerilimden kurtulmamıza yardımcı olur. Günlük yaşantıda dengeyi kurmamıza yardım eder. Örneğin aşırı endişeli olduğumuzda ya da aşırı tepki verdiğimizde destekleyicidir. Başkalarının duygularına karşı da duyarlı olmamızı sağlar.

Olumlama: duyarlılığımın değerini biliyorum.

OBSIDYEN

Bu taşın tüm çeşitleri bizi topraklar ve korunmamızı sağlar. Değişim, açıklık ve dinginlik kazanmamıza fırsat tanır.

Olumlama: içime korkusuzca bakabildiğimde özgürce değişirim.

İNCİ

Güç, huzur ve çalışma azmi verir. Duygusal korunma sağlar.

Olumlama: şifa bulmak için risk aldığım zaman korunur ve desteklenirim.

degerli-taslar-1-584x365[1]

KAPLAN GÖZÜ

Hayatımızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğümüzde bu taş bize yardımcı olur. Hareketlerimizin temelini özgüvenimiz oluşturur, kişisel gücümüz de bu şekilde açığa çıkar.

Olumlama: kişisel gücümün kaynağı amacıma ve sabrıma olan inancındır.

TURKUAZ

Yaşama hizmet etme arzusunu güçlendirir. Kendimizi doğadan kopmuş hissettiğimizde bize yardım eder. Bedenimize saygı duymayı öğretir.

Olumlama: parçası olduğum dünyayı ve tüm yaşamı seviyorum ve sayıyorum.

 

Önceki İçerik

Sonraki İçerik