dr.eda-uslu[1]

Koçluğa Hoşgeldiniz

KOÇLUĞUN YAPISI

Koçluk; destekleyen, odaklanmanıza ve arzuladığınız hedeflere ulaşmanıza yardım eden bir yapı sağlar. Danışan olarak, koçluğun gündemini (konusunu) siz getirirsiniz. Ve her görüşmeye getirdiğiniz gündem (konu) ne kadar belirli ve size özgü olursa o kadar çok değer kazanırsınız.

Benim koçluğumun belli başlı özelliklerinden biri, hayatınızla ilişkili en değer verdiğiniz soruların cevaplarına ulaşabilmeniz. Bir koç olarak benim işimin bir parçası, sizin için en değerli cevapları bulmanıza yardımcı olmak için sorular sormak. Ayrıca; kişisel değerlerinizle uyumlu bir hayat yaşamanız için, istediğiniz sonuçları elde ederken, dilediğiniz hayatı yaşayabilmeniz için hedeflediğiniz yolda yürürken de yanınızda ve size yardım ediyor olacağım.

GÜVENİLİRLİK

Koçluk ilişkimiz içerisinde söyledikleriniz gizlidir ve mahremiyetinize önem verilecektir.

ÜCRETLENDİRME, FATURALANDIRMA, ÖDEME

Görüşme ücretini birlikte kararlaştırmış olduğumuz görüşme tarihinden önce hesabıma yatırmış olmanızı beklerim.

UYGUNLUK VE HABER VERME

Programlamış olduğumuz seansımız için randevulaştığımız tarihte ve saatte uygun ve ulaşılabilir olacağımı vaat ediyorum. Ve sizden de aynısını bekliyorum. Eğer herhangi bir nedenle görüşmemizi yeniden programlamamız gerekirse lütfen en az 24 saat öncesinden beni haberdar edin, ki böylece ben de o zaman dilimini başka verimli çalışmalarla doldurabilmek için fırsat bulabileyim. (haber vermez veya açıklama yapmadan gelmezlik ederseniz, o seans için ücretlendirileceksiniz.)

KOÇLUK PSİKOTERAPİ DEĞİLDİR

Profesyonel koçluk; bireylerin sağlıklı ve etkili bir şekilde ileri gitmesine, hayatlarında, kariyerlerinde, işlerinde ve organizasyonlarında daha anlamlı ve tatmin edici kazanımlar elde etmelerine yardımcı olma sanatı ve bilimidir. Koçluk psikoterapi veya psikoloji pratiği değildir. Koç, gerektiğinde ya da ihtiyaç gördüğünde size bir psikoloğa veya psikoterapiste yönlendirmekle yükümlüdür.

Bir sağlıklı ve bütüncül yaşam koçu olarak ben; duygusal, davranışsal veya ilişkilerinizdeki iç çatışmalarınızı çözümlemenizde ya da baskın olan duygusal, sosyal ve entelektüel işlevleriniz ile çelişen davranışlarınızı değiştirmeniz sürecinde bilinçli veya bilinçsiz motivasyonlarınızı anlamanız için siz danışanlara yardımcı olmak amacı ile değerlendirme yapamam, danışmanlık veremem.

KOÇLUĞUN ZAMAN ÇERÇEVESİ

Koçluk ihtiyaç duyduğunuz sürece devam edebilir ve koçluk ilişkisini bitireceğiniz zamana siz karar verirsiniz.

Yapılan akademik çalışmalara göre, tipik bir koçluk ilişkisi, danışanın hayatına belirgin bir değerin katılabilmesi için en az bir yıla ihtiyaç duysa da, ben kesin bir zaman süresi için sözleşme veya söz istemiyorum.

Yine de size, zihinsel olarak ilk üç aylık zaman dilimine kendinizi adamanızı ve kendinize söz vermenizi öneririm. Koçluk ilişkisinden birtakım major faydalar elde etmeye başladığınızı fark etmek için iyi bir süredir bu.

Koçluk ilişkisini sonlandırmaya karar verdiğinizde, sizden en az iki hafta öncesinden haber vermenizi istiyorum. Böylece üzerinde çalışıyor olduğumuz herhangi bir konuyu düzgün bir şekilde kapatabiliriz.

DEĞİŞİME DİRENMEK

Her organizmanın kendince mükemmel bir iç dengesi vardır ve bu iç denge, değişime karşı koymayı çok sever. Her ne kadar bir takım değişiklikler yapmaya başlayacağınıza kendinizi adamış olsanız da bu yolda yürürken karşınıza dirençler çıkabilir. Küçük de olsa, karşılaştığınız dirençlere lütfen şaşırmayın  ve cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Bu dirençler pek çok değişik şekilde kendini gösterebilir: ilginin dağılması, yorgunluk, şüphe veya gerginlik, huzursuzluk.

Bu tarz tepkilere çok sık rastlanıyor ve bunu iyi bir işaret olarak görebilirsiniz. (Muhtemelen önceki sınırlarınızın bazılarından kurtulmak üzeresiniz)

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, basitçe koçluk sürecinin desteğine yaslanın. Koçluk ilişkinize güvenin ve ondan destek alın. Zor zamanlarda çalışmanın müthiş yararları olacaktır.

TAAHHÜT ve VAAT

Koçluk ilişkisinde benim hedefim; sizin koçluğa getirdiğiniz gündem üzerinde ilerlemeniz için size yardımcı olmak.

Siz en iyi versiyonunuzu ortaya çıkarırken, olabilecek en iyi sonuçları elde ederken sizin yanınızda olup tanıklık edeceğime ve size yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Benim metodum; soru sormak, odaklanmanıza, öğrenmenize ve önceliklendirmenize yardımcı olmak ve aradığınız hedefleri elde ederken size motive etmek, kendi kendinizi motive etmenize yardımcı olmak olacaktır.

Son olarak koçluk, çok büyük ödülleri olan bir yolculuktur. Ümidim; geriye dönüp baktığınızda bunun hayatınızın en iyi kararlarından biri olduğunu düşünmenizdir.

Öyleyse… arkanıza yaslanın ve keyfini çıkartın…

Sonraki İçerik