Haydi-Streslerimizden-Özgürleşelim[1]

Haydi Streslerimizden Özgürleşelim

Herkes zaman zaman stresli hisseder; ister işteki bir sorun olsun söz konusu olan, ister bir arkadaşınızla yaptığınız tartışma ya da aile içindeki problemler… Herkes dönem dönem kendini stres altında bulur. Yapılan yeni bir araştırmaya göre insanların yarıdan fazlası gün içerisinde stres seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu belirtmiş. Bu kadar stres gerginliğe, yorgunluğa ve de uzun dönemde depresyona neden olabilir. Tabii ki psikolog ve psikiyatristlere gidip bunlarla ilgili terapiler alabilirsiniz ya da ilaç kullanabilirsiniz, şu her şeyi pembe gösteren küçük haplardan. Ancak bunların hepsi uzun dönemde etki edecek yöntemler. Hemen şimdi, beş dakika içinde stresinizi azaltıp rahatlamak için neler yapabilirsiniz? Gelin birkaç öneriye birlikte bakalım:

Gevşeyin

Ayak parmaklarınızdan başınıza kadar tüm kas gruplarını önce sıkın sonra bırakın. Ayaklarınız, bacaklarınız, kalçanız, karnınız, göğsünüz, kollar, vs. Beden bir kere gevşeyince zihin de onu peşi sıra takip eder.

Meditasyon yapın

Meditasyonun içerisindeki zihin sessizliği hissettiğimiz pek çok gerginliği ve stresi de alır götürür.

Derin nefes alın

Derin nefes almanın bedendeki kortizol seviyelerini düşürerek stresi ve gerginliği azalttığını gösteren çalışmalar mevcut. Derin nefes aldığımızda kan basıncımızın da düştüğünü gösteren pek çok bilimsel araştırma da yapılmış. O zaman derin nefesler alıp verelim, yüzümüzde de minik bir gülümseme eşlik etsin bize.

Mindfulness

Yukarıda bahsettiğim gevşeme, derin nefes alma ve meditasyon maddelerinin tümü ve fazlasını içeriyor aslında. Anda yaşayın, her duyunuzla. Içinde bulunduğunuz anın hakkını verin. Biliyor musunuz, yapılan bir araştırmaya göre zamanın %46,9’unda biz burada değiliz. Yani; bedenimiz burada, yaptığımız işte ancak düşüncelerimiz bambaşka yerlerde. Çoğunlukla da geçmişte veya gelecekte. Bu “şimdi ve burada” olmama hali bizim stresli ve gergin hissetmemizin en önemli nedeni. Çünkü aklımız başka yerlerdeyken düşündüklerimizi çoğu da olumsuz şeyler. Ortalama bir insan doğası gereği her bir olumlu düşünce için üç tane olumsuz düşünce üretiyor.

Bu konuda daha pek çok şey yazıp söyleyebilirim, tutkum bu 🙂

Mindfulness ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için diğer yazıları okuyabilir, programları inceleyebilirsiniz.

-Link 1

-Link 2

-link 3

Sevdiğiniz kokular koklayın

Lavanta gibi belirli aromaların stres seviyesini düşürüp rahatlattığı çok eski zamanlardan beri bilinmektedir.

Haydi-Streslerimizden-Özgürleşelim-2-575x365[1]

Müzik dinleyin

Sevdiğiniz, size mutlu eden bir melodiyi dinlerken hem biyokimyasal olarak stresi azaltan faktörleri arttıracaksınız bedeninizde hem de stresin uzun dönemde neden olduğu yüksek tansiyon, bel ağrısı gibi medikal sorunların da azalmasına yardımcı olacaksınız.

Kahkaha atın

Kahkahalarla gülmenin stersin bedende yarattığı yorgunluk gibi fiziksel etkileri azalttığı bilinmektedir. O zaman ne duruyorsunuz, özellikle de gün sonlarında reçete gibi en az üç kahkaha atın eve girmeden.

Çay için

Son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre siyah çayın stres sonrası kortizol seviyelerini azalttığı böylece de yüksek seviyede rahatlama sağladığı gösterilmiştir.

Haydi-Streslerimizden-Özgürleşelim-1-547x365[1]

Spor yapın

Her ne seviyorsanız; yürüyün, koşun, bisiklete binin… Spor yaptıktan sonra bedende artan endorphin stresi bıçak gibi keser götürür.

İmgeleme yapmayı deneyin

Sakin, huzurlu bir yerin veya sahnenin görüntüsünü imgelediğinizde hem stresiniz azalır hem de gerginlik ve endişeleriniz rahatlar.

Masaj yaptırın

Güzel bir masaj yaptırmak sadece ağrılarınıza iyi gelmekle kalmaz  ayrıca stresle savaşmanıza da yardımcı olur. Hem de bedeniniz güzel bir form kazanır.

Uyuyun

Eskiler boşuna mı söylemiş ,‘güzellik uykusu’ diye bir şey var gerçekten de. Gün içerisindeki küçük uyku kaçamaklarının stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiş.

Sarılın

Kucaklamanın kan basıncını düşürerek stres seviyelerini de azalttığını biliyor muydunuz? O zaman şimdi sevdiğiniz birinin yanına gidin ve sımsıkı sarılın ona. Hem stresiniz azalsın hem de sevginizi göstermiş olursunuz.

Haydi-Streslerimizden-Özgürleşelim-4-548x365[1]

Yazın

Günlük tutmanın stresle ilişkili semptomları azalttığı gösterilmiştir. Mesela şükrettiğiniz şeyleri yazabileceğiniz bir günlük tutabilirsiniz. Günün belirli bir saatini seçip veya içinizden geldiğinde, defterinizin başına oturup şükrettiğiniz şeyleri yazmak hem sizi rahatlatacaktır hem de olayları çok daha geniş bir perspektiften görmenizi sağlayacaktır.

Yürüyüşe çıkın

Özellikle de açık havada yapılan sessiz bir yürüyüş stresimiz üzerinde mucizevi etkiler yaratabilir. Hiç acele etmeden, içinizden nasıl geliyorsa o hızda, o şekilde yürüyün. Bırakın bedenin ritmik hareketiyle zihin de rahatlasın.

Önceki İçerik

Sonraki İçerik