Kendinizi-Şimdi-Sevebilirsiniz-e1533940978375[1]

Kendinizi Şimdi Sevebilirsiniz

Her problemi çözen tek bir yol var, o da : ‘’kendini sevmek’’. Insanlar kendilerini hergün biraz daha fazla sevmeye başlasalar yaşamları ne kadar da güzelleşirdi. Inanılmaz bir şey değil mi? Daha iyi hissederler. Tam da istedikleri işi yapıyor olurlar. İhtiyaç duydukları kadar parayı kazanırlar. İlişkileri düzelir veya olumsuz, onlara bir şey kalmayan ilşkiler yavaşça azalır ve yerini yeni, kaliteli iliskilere bırakır.

Kendini sevmek harikulade bir macera, tıpkı uçmayı öğrenmek gibi. Düşünsenize her istediğimizde uçabilmek gibi bir gücümüz olsaydı muhteşem olmaz mıydı? O zaman neden hemen şimdi kendimizi biraz daha çok sevmek için bir adım atmıyoruz?

Size kendinizi her gün biraz daha fazla sevebilmeniz için yardımcı olacak bazı önerilerde bulunmak istiyoruz:

Tüm yargıları bırakın.

Yargılamak hiçbir şeyi değiştirmez. Hele kendi kendinizi yargılamak… Derhal reddedin bunu. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Herkes değişir. Kendinizi yargılandığımızda yaşadığınız değişimler de hep daha olumsuz olur. Kendinizi kabul edip onayladığınızdan ise olumlu değişimlere açarsınız hayatınızı.

Kendinizi affedin.

Bırakın geçmişi. Orada yaşananlar orada kaldı. O zaman sahip olduğunuz anlayışla, bilgi ve farkındalıkla elinizden gelenin en iyisini yaptınız o zamanki koşullarda. Şimdi büyüdünüz, geliştiniz, değiştiniz ve daha farklı bir hayat yaşıyorsunuz.

Kendinizi korkutmayın.

Sadece zihninizde yarattığınız düşüncelerle kendinizi korkutmayı bırakın. Böyle yaşamak korkunç olmalı. Size mutluluk vern zihinsel bir imge bulun. Bu mutlu olduğunuz bir anı olabilir, sevdiğiniz birinin görüntüsü, size keyif veren bir müzik. Her ne ise, bu imgeyi bulun ve derhal korkunç düşüncelerinizi bu mutluluk veren imge ile değiştirin. Bir parmak şıklatacak zamanda yapın bunu.

Kendinizi-Şimdi-Sevebilirsiniz-2-572x365[1]

Nazik, anlayışlı ve sabırlı olun.

Kendinize karşı hoşgörülü olun. Kendinize karşı nazik olun. Kendinize karşı sabırlı olun çünkü yeni düşünceler, yeni yollar öğreniyorsunuz. Kendinize karşı da sanki çok sevdiğiniz birine davranıyormuşsunuz gibi davranın. O kadar nazik, o kadar anlayışlı, o kadar sabırlı…

Zihninize ve düşüncelerinize  karşı nazik olun.

Kendinden nefret etmek aslında kendi düşüncelerinden nefret etmek. Böyle düşünceler sahip olduğunuz için kendinizden nefret etmeyin. Anlayışla ve hoşgörüyle bu düşüncelerinizi değiştirin. Yapabilirsiniz:)

Kendinizi övün.

Eleştiri içimizde yıkım yapar. Övgü ise bunu onarır. Biri tüm varlığımızı olumsuz etkileyip bizi zayıflatırken, diğeri onarır ve güçlendirir. Yapabildiğiniz kadar çok, her fırsatta kendiniz övün, sahip olduklarınız için şükredin. Güzel saçınız için, sağlıklı cildiniz için, ışıl ışıl bakan gözleriniz için şükredin… Yaptığınız en ufak bir şeyi bile ne kadar iyi yaptığınızı farkedin ve bunu kendinize söyleyin:)

mindfulness-4-548x365[1]

Kendinizi destekleyin.

Kendinizi destekleyecek yollar bulun. Arkadaşlarınıza ulaşın ve onların size yardım etmelerine, sizi desteklemelerine izin verin. İhtiyaç yardım isteyebilmek büyük bir erdemdim ve sizi daha da güçlü kılar.

Olumsuz yanlarınızı da sevin.

Şunu bilin ki olumsuz yanlarınızı da bir ihtiyacınızı karşılamak için siz yarattınız. Şimdi ise aynı ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni ve daha pozitif yollar buluyorsunuz. Öyleyse sevecenlikle olumsuz yanlarınızı bırakın. Ki yenilere yer açılsın.

Bedeninize iyi bakın.

Beslenme ile ilgili doğru kaynaklardan bilgi edinin. En mükemmel enerji ve canlılığa sahip olmak için bedeninizin nasıl bir yakıta ihtiyacı var? Egzersiz ile ilgili sağlıklı bilgilere ulaşın. Nasıl bir spor programı yapmak sizi mutlu ediyor? İçinde yaşadığınız bedene saygı duyun ve ona değer verin.

Aynada çalışın.

Her fırsat bulduğunuzda gözlerinizin içine bakın. Kendinize karşı duyduğunuz ve büyümeye başlayan sevgiyi dile getirin gözlerinizin içine bakarak. Aynaya bakarken kendinizi affedin. Hatta anne-babanızı düşünün, onlarla konuşurmuş gibi konuşun ve onları da affedin. Günde en az bir kez aynada gözlerinizin içine, en derinlerinize bakarak “seni seviyorum” deyin kendinize, “seni gerçekten seviyorum”.

Kendinizi-Şimdi-Sevebilirsiniz-1-660x330[1]

Kendinizi sevin. Hemen şimdi başlayın…

Iyileşmeyi, kilo vermeyi, yeni işe başlamayı veya yeni bir sevgilinizin olmasını beklemeden hemen şimdi kendinizi sevmeye başlayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın kendinizi sevmek için.

Eğlenin.

Çocukken yaparken çok eğlendiğiniz şeyleri hatırlayın. Mümkün olduğunca o aktiviteleri bugünkü hayatınıza yerleştirin. Yaptığınız herşeyden mutlu olabilmenin yollarını bulun. Bırakın kendinizi ve yaşamanın tüm keyfini sürün. Gülümseyin. Kahkaha atın. Memnun olun. Bırakın tüm evren de sizinle birlikte mutlu olsun…