Kış-Aylarında-En-Büyük-Desteğimiz-Mutfaktaki-Kahramanlar[1]

Kış Aylarında En Büyük Desteğimiz: Mutfaktaki Kahramanlar

Kış aylarında taze otlar yemeklerimize sadece güzel tatlar katmakla kalmaz sağlığımıza da faydalı olur.

Fesleğen

Fesleğen K ve A vitaminlerinden zengindir, potasyum ve kalsiyum içerir. Vücuttaki inflamasyonu azalttığı, özellikle eklem ağrılarına iyi geldiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Güçlü bir antioksidan olan beta-karoten içeren fesleğenin kalp ve damar sağlığına yardımcı olduğu ve fesleğen esansı içeren yağların zararlı bakterilerin gelişimini engellediği bilinmektedir.

Kekik

Pek çok antioksidanı bünyesinde bulunduran keklik boğaz ağrısına, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Diüretik olarak kullanılabilir. Gargara yapılırsa bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Solunum yollarındaki enflamasyonu azalttığı ve hava alışverişini kolaylaştırdığı, mukus salgısının akışkanlığını artırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Biberiye

Pek çok yemekte kullanılan biberiyenin hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Migrende ve sindirim problemlerinde yardımcı olan biberiyenin ruhsal iyilik halini de arttırdığı gözlenmiştir.

Nane

C vitamini ve Demir bakımından zengin olan nane antibakteriyeldir. Mantar enfeksiyonlarını önler. Sindirim sorunlarını azaltır. Ağız kokusuna iyi gelir. Hem zihinsel  olarak hem de sindirim sistemini uyarırır. Antienflamatuvar etkileri de güçlüdür.

Lahana

Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve iyot açısından zengindir. Makul miktarlarda tüketildiğinde enerji seviyemizi yükseltir ve beyin fonksiyonlarımızı arttırır.

Zencefil

Sindirime yardımcı olur. Eklem ağrılarına iyi gelir. Mide rahatsızlıklarını, bulantı ve kusmayı azaltır.

Önceki İçerik

Sonraki İçerik