renkler[1]

Renkler

Renk bilimine ve renk terapisine göre renkler ruhsal durumumuz, zihinsel aktivitemizi ve enerji seviyemizi etkileyebiliyor. Kuantum fiziğine göre madde, en temel seviyede, enerji titreşimlerinden oluşmuştur. Bedenimiz de çevreyle iletişime geçen enerji alanıdır. Çevreden gelen verilerin en önemli kısmını da renkler oluşturur. Her renk belirgin bir titreşim yayar ve belirli alanları etkiler bedenimizde. Renkleri yaşam kalitemizi artırmak için de hayatımızda kullanabiliriz. Örneğin gri ve kahverengi bizi topraklayıp daha dünyaya bağlı hale getirirken yeşil ve mor renkler kariyer hayatımızı zenginleştirebilir. Belirli bir dönem sürekli siyah rengi kullanırsak hayatımızda duygusal olarak hassas olduğumuzu farkedebiliriz çünkü siyah renk tüm güçlü enerjileri çeker ve korunma hissi sağlar. Veya içimizden yeşil rengi kullanmak geliyorsa belki de beden bu rengin şifalandırma enerjisinden faydalanmak istiyordur.

Mor

Mor kendini bilmek ve ruhsal farkındalıkla ilişkilidir. Soğuk bir renktir. Bizi sakinleştirir. Stresli durumlarda ve uykusuzlukta yardımcıdır. Depresyon rahatsızlık söz konusuysa mor rengin kullanılmaması önerilir. Ruhsal farkındalıkla ilişkili olduğu için meditasyon yaparken de kullanılabilir.

Koyu mavi-indigo

Kişinin kendi hayatının sorumluluğunu alması alabilmesi ile ilişkilidir indigo mavisi.  Büyük resmi grup olayları daha geniş bir açıdan değerlendirebilmemize yardımcı olur. Sakinleştir ve sezgilerimizle bağ kurmamıza yardımcı olur. İlahi bilgeliğin ve yüksek bilgilerin rengidir. Yatak odası, çalışma odası gibi daha sessiz ve sakin yerlerde kullanılması daha uygun olabilir.

Mavi

Konuşma, iletişim, ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi söyleyebilmek gibi kişinin kendini ifade etmesi ile ilgilidir mavi renk. İçimizdeki gerçekliği ve yaşam amacımızı zenginleştirir. Indigo kadar olmasa da mavi renk de sakinleştirir, dinginleştirir ve şifalandırır. Sakin, korunaklı bir iletişim alanı yaratmakta kullanılabilir.

Yeşil

Kendini sevmek ve koşulsuz almak-vermekle ilişkilidir. Yeşil bizi dengeleyen renktir. Renk spekturmunun üst kısmındaki yüksek frekanslı mavi, indigo ve mor soğuk ve sakinleştirici etkiye sahipken skalanın alt kısmındaki sarı, turuncu ve kırmızı renkler sıcak ve uyarıcı etkiye sahiptir. Yeşil bu spektrumun tam ortasındadır ve tüm bu etkileri dengeler. Şifa verir. Stresli durumlarda bizim daha dengeli hissetmemizi sağlar.

Sarı

Sarı renk özdeğerimizle ilişkilidir.  Kendimizle ilgili ne hissettiğimizle ve diğerlerinin bizi nasıl algıladığı ile ilişkilidir. Özgüvenle de kolaylıkla ilişkilendirilebilir. Entelekt ve zekanın rengidir sarı bu yüzden çalışma odaları gibi konsantrasyon gerektiren alanlarda kullanılması faydalı olabilir. Örneğin sınavlara hazırlanırken sarı renkli kağıtlara not alınması hafızayı güçlendirebilir.

Turuncu

Turuncu renk özsaygı ile ilişkilidir. Kendimiz olabilme, kendi sınırlarımızı fark edip sahip çıkma özgürlüğü verir bize, tabii başkalarının sınırlarına da sayı gösterebilme özgürlüğünü. Yaratıcılığın rengidir turuncu bizi uyarı ve enerji verir. Eğlencenin ve sosyalliğin rengidir. Stresli ortamlarda veya yatak odalarında kullanılması pek tavsiye edilmez.

Kırmızı

Kendimizle ve bu dünyadaki yerimizle ilgili farkındalığımızla ilişkilidir. Cesaret ve güç verir. Uyarıcı ve enerji veren bir renktir. Yorgun veya tükenmiş hissettiğimizde, kan dolaşımımız yavaşladığında kırmızı renk bizi canlandırır ve enerji verir. Kırmızı cesaretin, gücün ve öncü ruhun rengidir. Ayrıca kızgınlık ve şiddetin de rengidir. İştahı arttırır bu yüzden pek çok restoran kırmızı rengi kullanır dekorasyonunda veya logosunda.

Beyaz

Beyaz renk içinde tüm renk spektrumunu kapsar. Saflığın ve gücün rengidir. Tüm sistemleri temizler ve saflaştırır. Birlikte kullanıldığında diğer renklerin etkisini arttırır. Yaratıcılığı arttırır ve güçlendirir.

Siyah

Siyah renk korunma, topraklama ve güç kazandırma etkilerine sahiptir. Bedenimizdeki dişi enerjiyi aktive der. Özellikle duygusal olarak hassas olduğumuz dönemlerde, sakinleştirici etkisi vardır. Siyah renk kullanırken özen gösterilip mümkünse diğer renklerle birlikte kullanılırsa daha uygun olabilir. Örneğin siyah ve beyaz birlikte kullanıldığında kişinin içindeki kutuplaşmaları, aşırılıkları dengeler, kontrol ve sakinlik hissi verir.

Kahverengi

Kahverengi destekleyen, sabitleştiren ve sağlamlaştıran bir enerji yayar. Duyguları dengeler ve yaşam hakkında objektif, tarafsız bir bakış açısına sahip olmaya yardımcı olur. Aşırı hareketli, kıpır kıpır olduğunuzda kahverengi kullanırsanız sakinleştiğinizi, durulduğunuzu ve ayaklarınızın yere sağlam bastığını hissedeceksiniz.