Yeni-Anneler-İçin-Mindfulness-İpuçları[3]

Bebek Masajı

Bebeğinizin elini bir avucunuzun içinde tutup bebeğinizin avuç içine saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Böylece hem enerji akışını serbestleştirmiş olursunuz hem de dengelersiniz. Bu hareket bebeğinizin tüm organlarının enerjisini arttırırken sinir sistemini de canlandırır.

Bebeğinizin başparmağını ve minik boğumlarını ovarak sindirim sistemini rahatlatabilirsiniz. Veya diğer dört parmağı birleştirip, yine avuç içi yukarı bakacak şekilde tutarak parmakların orta çukurları üzerinden işaret parmağından serçe parmağına kadar hafifçe ovabilirsiniz. Bu masaj da bebeğinizin sindirim sistemini oldukça rahatlatacaktır.

bebek-masajı-3-548x365[1]

Bebeğinizin karnını saat yönünde, dairesel hareketlerle ovarak sadece sindirimini canlandırmakla kalmazsınız ayrıca bu hareketin bebeğiniz üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Uyku hazırlıklarına belki de bu masaj hareketi ile başlayabilirsiniz.

Bebeğinizi yüzükoyun kucağınıza alıp sırtını ovabilirsiniz tüm elinizle, aşağı ve yukarı hareketlerle. Böylece hem kan dolaşımını ve yaşam enerjisini artırmış olursunuz hem de bebeğinizin tüm iç organları enerji dolar.

Bebeğinizi kucağınıza alıp yüz yüze bakarken işaret ve orta parmaklarınızı kullanarak boynun altından omurganın bitimine kadar yukarıdan aşağıya omurga çizgisi üzerinden ovabilirsiniz. Bu masaj hareketi ile sadece yüz yüze yakın bir temas ve sevgi paylaşımı yaşamaz, ayrıca bebeğinizin beyin ve omurilik gelişimini de güçlendirirsiniz. Bu masaj hareketi bebeğinizin huzursuzluğunu gidermek için de birebirdir.

Bebeğinizin minik ayaklarından birini avucunuzun içine alıp başparmağınızla bebeğinizin ayak tabanını ovalarsanız nasıl da hızlı sakinleştiğini görürsünüz. Bu masaj hareketi bebeğinizin derin uykuya dalması için de çok yardımcıdır.

BEBEK-MASAJI-2-547x365[1]

Tatlı bebeğiniz yatağında size bakarak yatarken başparmağınızla bebeğinizin alnını iki kaşının ortasından saç çizgisine kadar, aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle ovalayabilirsiniz ya da her iki işaret ya da orta parmağınızla bebeğinizin şakaklarına dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Her iki hareket de hem yüz yüze yaptığınız için aranızdaki bağı daha da güçlendirecek hem de sakinleştirici etkisiyle bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğinizin beyin gelişimi artarken gözleri de güçlenecektir.

Önceki İçerik

Sonraki İçerik