mindfulness-ile-kitap-okumak-3[1]

Mindfulness İle Kitap Okumak, Yazı Yazmak Ve Hobiler

Mindfulness pratikleri yapmak akışta olma deneyimlerini bizlere tekrar tekrar yaşatır ve yaratır. Yaptığınız her şeyi bu anda yapabilirsiniz ve bu size dilediğiniz canlılık hissini verir. Akışta olursunuz. Akıştayken dünyayla kendinizi bir hissedersiniz ve size dair tüm endişeler, problemler geçer gider.

Tamamen odaklanmış bir şekilde yaptığınız ya da ilgilendiğiniz işten son derece memnun kalırsınız. Başarı hissi ve odaklanma ile ortaya çıkan sonuçtan tatmin ve mutlu olursunuz. Belki o anda yaptığınız işe odaklandığızı gerçekten fark etmeyebilirsiniz, çünkü yaptığınız şeyin o kadar içindesiniz ki…

Bir kitabı okurken gerçekten kendinizi verdiğinizde, kitabın içindeki konuya ya da heyecanlı bir hikâyeye kendinizi kaptırdığınızda, tamamen akıştasınız. Başka her şeyi unutursunuz ve zaman akıp gider.

mindfulness-ile-kitap-okumak-1-649x365[1]

Kendinizi yazı yazmaya kaptırdığınızda kelimeler basitçe kafanızın içinde ortaya çıkar ve sonrası ise hiç çaba harcamadan önünüzdeki kâğıda ya da bilgisayar ekranına dökülür. Bunları yaratırken, okurken ya da yazarken kendinizi eleştirmeyi bırakırsınız. Sadece yazdığınız şeyden keyif almaya, zevk almaya bakarsınız.

Mindfulness ile kitap okumak akışta olmanın en hoş örneklerinden biridir.

Mesela heyecanla severek okuduğunuz bir kitabı nasıl mindfulness ile okuyabilirsiniz veya ‘mindfulness’ pratiğine dönüştürebilirsiniz?

Kitabınızın kapağını açmadan önce elinize alıp ağırlığını fark edebilirsiniz, Belki kokusunu… Sonra kapaktaki renkleri, belki ışık oyunlarını ya da resimleri… Ve ardından kitabı açabilirsiniz.

Bakın bakalım, hiçbir işaret koymadan kitapta kaldığınız sayfayı sadece hissederek, fark ederek, bilinçli bir şekilde bulabilmek mümkün mü?

mindfulness-ile-kitap-okumak-3-1-548x365[1]

Kaldığınız yere gelince kitabı okumaya başlayıp sadece okuduğunuz an, okuduğunuz o kelime varmışçasına okumak… Kelimelerin içinde kaybolmak… Fark etmek…..

Peki, şimdi kitabın ağırlığı nasıl? Elinize kitapla aranızda hangi hisler var? Mindfulness ile kitap okurken sizde hangi duygular ya da hangi düşünceler oluştu?

mindfulness-ile-kitap-okumak-5-547x365[1]

Unutmayın! Yaptığınız her şeyi mindfulness ile yapabilirsiniz.

Kitap okumayı, spor yapmayı, müzik dinlemeyi, hatta bulaşık yıkamayı bile……

Ve her ne yaparsanız ‘mindfulness – farkındalık’ile yaptığınızda zihniniz, bedeniniz ve siz akışta olursunuz. Ve bu akışta olma hali çay yapmayı bile bir şölene dönüştürür……. Anın hakkını vermek…

An be an…